Meslek hayatım boyunca onbinlerce hasta gördüm, binlerce ameliyat yaptım. Birçok meslektaşımla ortak hastalarım oldu. Tedaviye bende başlayıp memnun kalmadığı için başka meslektaşıma giden hastalarım da oldu, bunun tersi de. Hastaların önemli bir kısmı doktorlarla ilgili olumlu ya da olumsuz görüşlerini başka doktorlarla paylaşmayı sever. Bunları paylaşırken de anlattıkları doktorun gözünün içine bakarlar, söyledikleri kabul görüyor mu görmüyor mu anlamak için. Sizin oradaki bilerek ya da bilmeyerek yaptığınız minik jestleriniz bile hastaya yön verir. Şikayet ettikleri ya da övgüyle söz ettikleri doktorun yaptıkları doğru muymuş değil miymiş sizin gözlerinizin içinden bunu anlamaya çalışırlar.

Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, bir hastanın uygulanan tedaviden fayda görmesi, uygulanan tedavinin doğru ve yeterli olması kadar hastanın tedaviyi uygulayan doktora güvenmesiyle de çok ilgilidir. Bu durumun farklı yansımaları da olmaktadır. Örneğin hastasının güvenini kazanmış bir doktorun uyguladığı belki eksik ve çok uygun olmayan bir tedavi hastayı çok memnun etmekteyken sizin uyguladığınız daha etkili ve güncel bir tedaviden hasta yeterince fayda görmeyebilir. Sizin çok iyi bildiğiniz, doğruluğundan emin olduğunuz, güncel, çağdaş bir tedavi yöntemi Fatma teyzeyi şıp diye iyileştirmesi gerekirken o bundan fayda görmez ve yaşadığı yerdeki yıllardır tanıdığı sizin de ismini duyduğunuz doktor filancanın size göre çağdışı kalmış “uyduruk” tedavisi Fatma teyzeye çok iyi gelir. Burada kabahati hastada veya tedavi yönteminde aramak yerine hastayla kurduğunuz veya aslında kuramadığınız güven ilişkisinde aramak gerekiyor.

Sağlık konusu ne yazık ki suistimale çok açık olduğundan ve yine ne yazık ki piyasada bu durumu kullanan kötü niyetli ama kendini pazarlamasını iyi bilen pek çok kişi olduğundan, bu konuda görev işini hakkıyla yapan, bilgili, vicdanlı, ahlaklı ama bir o kadar da hastayla doğru iletişim kurup önce onun güvenini sağlamayı beceren doktorlara düşüyor.

Hastayı konuşma sırası bize gelsin de söyleyeceklerimizi söyleyelim diye değil, onu anlayıp, anladığımızı da hastaya hissettirmek için dinlemeliyiz.

Tags, ,
Ⓒ Website designed by Güven ATASOY